Denver SCR-2005 Nødradio med Håndsving, Solcelle og Powerbank – 2000 mAh

28% rabat
Populær Udsalg
Gå til produktoplysninger
1 af 3

Vare nr.: Varenummer:10306

Denver SCR-2005 Nødradio med Håndsving, Solcelle og Powerbank – 2000 mAh

Denver SCR-2005 Nødradio med Håndsving, Solcelle og Powerbank – 2000 mAh


Denver SCR-2005 er en kompakt nødradio med AM/FM, 2000 mAh batteri, håndsving, solcellepanel og USB-C opladning. Med LED-lygte, SOS-funktion og USB-A-udgang til nødopladning af telefon – ideel til hjemmeberedskab, camping og strømafbrydelser.

Læs beskrivelsen
Producent: Denver
Normalpris 120,00 DKK
Normalpris 169,00 DKK Udsalgspris 120,00 DKK
Udsalg Udsolgt
(47) På lager
Udsolgt
Inklusive moms. Levering beregnes ved betaling.
Tilbuddet gælder til og med d. 31/12/2026

Tilbuddet gælder, så længe lager haves

Bestil inden og modtag senest

Denver SCR-2005 er en kompakt nødradio med AM/FM-radio, håndsving, solcellepanel, LED-lygte og indbygget 2000 mAh batteri. Den er udviklet til situationer, hvor du ikke kan regne med adgang til almindelig strøm – eksempelvis ved strømafbrydelser, camping, outdoor-aktiviteter eller som en del af hjemmets beredskab.

Radioen kan oplades på tre forskellige måder: USB-C, solenergi eller håndsving. Derudover har den USB-A-udgang, så det indbyggede batteri kan bruges til nødopladning af en mobiltelefon.

Med op til 12–15 timers radiodrift, LED-lygte, SOS-funktion og mulighed for manuel opladning har du flere vigtige funktioner samlet i én lille enhed.

Nødradio til hjemmeberedskab

Ved længerevarende strømafbrydelser kan mobilnet, internet og andre tjenester blive påvirket. En traditionel radio kan derfor være en praktisk del af dit hjemmeberedskab.

Denver SCR-2005 modtager både FM og AM, så du kan lytte til tilgængelige radiostationer og følge med i nyheder og information, selv når almindelig internetadgang ikke er tilgængelig.

Radioen kræver ikke Wi-Fi, mobilabonnement eller internetforbindelse.

Tre forskellige muligheder for opladning

En af de største fordele ved Denver SCR-2005 er, at du ikke er afhængig af én bestemt energikilde.

Radioen kan oplades via:

  • USB-C

  • Indbygget solcellepanel

  • Håndsving med dynamo

Til daglig brug er USB-C den hurtigste og mest praktiske metode, mens solcellepanelet og håndsvinget fungerer som alternative muligheder, hvis strømnettet ikke er tilgængeligt.

USB-C opladning

Radioens indbyggede 2000 mAh batteri kan oplades via USB-C.

En fuld opladning tager cirka 4–5 timer via USB-C under normale forhold.

USB-C er derfor den opladningsmetode, der med fordel kan anvendes, inden radioen lægges i en beredskabskasse, bil eller rygsæk.

Det anbefales at kontrollere batteriets opladningsniveau med jævne mellemrum, hvis radioen opbevares som nødudstyr.

Indbygget solcellepanel

På toppen af radioen sidder et 0,3 W solcellepanel, som kan oplade det indbyggede batteri ved hjælp af sollys.

En fuld opladning via solpanelet kræver cirka 40–50 timers effektivt sollys.

Solcellefunktionen bør derfor primært betragtes som en ekstra eller langsom nødopladningsmulighed frem for den normale måde at oplade radioen på.

I en nødsituation kan den dog være nyttig til løbende at tilføre batteriet energi, når der ikke er adgang til andre strømkilder.

Håndsving – lav selv strøm

Hvis hverken stikkontakt, powerbank eller tilstrækkeligt sollys er tilgængeligt, kan radioen oplades manuelt med det integrerede håndsving.

Håndsvinget driver en lille dynamo, som producerer strøm til det indbyggede batteri.

Ifølge Denver giver 10 minutters håndsving cirka 44 minutters FM-radio ved lav til middel lydstyrke.

En komplet opladning alene via håndsving kræver cirka 2,5 timers kontinuerlig drejning, så funktionen er først og fremmest beregnet til nødopladning.

Indbygget 2000 mAh batteri

Denver SCR-2005 har et genopladeligt 2000 mAh lithium-ion-batteri.

På en fuld opladning angiver Denver cirka:

  • 12–15 timers radiodrift

  • 10–12 timers brug af LED-lygten

Den faktiske driftstid afhænger blandt andet af lydstyrke, brugsmønster, batteriets tilstand og temperatur.

Nødopladning af mobiltelefon

SCR-2005 har en USB-A-udgang, som gør det muligt at overføre strøm fra radioens batteri til eksempelvis en mobiltelefon.

Det kan være nyttigt i en nødsituation, hvor du blot mangler ekstra strøm til at foretage et opkald eller sende en besked.

Med en batterikapacitet på 2000 mAh skal funktionen dog betragtes som nødopladning og ikke som en erstatning for en almindelig powerbank med høj kapacitet.

Har du behov for flere komplette opladninger af en smartphone, anbefales det at have en separat powerbank i dit beredskab.

AM/FM-radio med 2 W højttaler

Radioen har en indbygget 2 W højttaler og modtager både AM- og FM-radio.

Frekvensområderne er:

  • FM: 87–108 MHz

  • AM: 520–1620 kHz

Den teleskopiske antenne kan trækkes ud for at forbedre modtagelsen, og stationen findes manuelt ved hjælp af drejeknappen på radioen.

Indbygget LED-lygte

På siden af SCR-2005 sidder en 0,5 W LED-lygte, som gør radioen endnu mere anvendelig ved strømafbrydelser.

Lygten kan eksempelvis bruges til:

  • At finde rundt i boligen under strømsvigt

  • Camping

  • Teltet

  • Bilen

  • Nødberedskab

  • Outdoor-aktiviteter

På en fuld opladning kan lygten anvendes i cirka 10–12 timer.

SOS-funktion

LED-lyset har desuden en SOS-funktion, som aktiveres via lygteknappen.

Det giver en ekstra signalmulighed, hvis radioen medbringes på camping, vandreture eller andre udendørs aktiviteter.

Batteriindikator

En indbygget indikator gør det lettere at holde øje med radioens resterende batterikapacitet.

Det er især praktisk, hvis SCR-2005 ligger permanent i en beredskabskasse, fordi du hurtigt kan kontrollere, om den bør oplades.

Kompakt format – nem at have med

Denver SCR-2005 måler kun cirka:

12,8 × 6,0 × 4,5 cm

Det kompakte format gør radioen nem at opbevare i blandt andet:

  • Beredskabskassen

  • Rygsækken

  • Campingudstyret

  • Bilen

  • Sommerhuset

  • Værktøjskassen

Den røde farve gør samtidig radioen nem at få øje på blandt andet udstyr.

Velegnet til camping og outdoor

SCR-2005 er ikke kun relevant til nødsituationer i hjemmet.

Kombinationen af radio, lommelygte, solcellepanel, håndsving og nødopladning gør den også praktisk til camping og andre udendørs aktiviteter, hvor der ikke altid er adgang til en stikkontakt.

Du kan eksempelvis bruge radioen på campingturen til at høre nyheder eller musik og samtidig have en ekstra lyskilde til rådighed om aftenen.

Bemærk: Radioen er ikke vandtæt og bør beskyttes mod vand og fugt.

God til hjemmeberedskabet

Denver SCR-2005 kan med fordel indgå som én del af et større hjemmeberedskab sammen med eksempelvis:

  • Drikkevand

  • Mad med lang holdbarhed

  • Powerbanks

  • Batterier

  • Lommelygter

  • Førstehjælpsudstyr

  • Nødstrøm

  • Relevant medicin

  • Radio

Fordelen ved SCR-2005 er især, at radio og lygte fortsat kan tilføres strøm via håndsving eller solcellepanel, hvis en strømafbrydelse varer længere end batteriets normale driftstid.

Tekniske specifikationer

Egenskab Specifikation
Producent Denver
Model SCR-2005
Produkttype Nødradio / solcelle- og håndsvingradio
Radio AM/FM
FM-frekvens 87–108 MHz
AM-frekvens 520–1620 kHz
Højttalereffekt 2 W
Batteri Genopladeligt lithium-ion
Batterikapacitet 2000 mAh
Batterispænding 3,7 V
USB-opladning USB-C
USB-udgang USB-A til telefonopladning
Solcellepanel 0,3 W
Håndsving/dynamo Ja
LED-lygte 0,5 W
SOS-funktion Ja
Batteriindikator Ja
USB-C opladningstid Ca. 4–5 timer
Solcelleopladning Ca. 40–50 timers effektivt sollys
Fuld opladning med håndsving Ca. 2,5 timer
10 min. håndsving Op til ca. 44 min. FM-radio ved lav/mellem lydstyrke
Radiodrift Ca. 12–15 timer
Lygte Ca. 10–12 timer
Mål Ca. 12,8 × 6,0 × 4,5 cm
Farve Rød
EAN 5706751082122

Fordele ved Denver SCR-2005

  • AM- og FM-radio

  • Indbygget 2000 mAh batteri

  • Tre opladningsmuligheder

  • USB-C opladning

  • 0,3 W solcellepanel

  • Håndsving med dynamo

  • USB-A-udgang til nødopladning af telefon

  • Op til 12–15 timers radiodrift

  • Op til 10–12 timers LED-lys

  • 0,5 W LED-lygte

  • SOS-funktion

  • 2 W højttaler

  • Batteriindikator

  • Kompakt og nem at opbevare

  • Velegnet til hjemmeberedskab, camping og outdoor

En praktisk nødradio når strømmen forsvinder

Denver SCR-2005 samler radio, lys og flere muligheder for strømforsyning i én kompakt enhed.

Til daglig kan den oplades via USB-C og ligge klar i beredskabet. Hvis strømmen forsvinder i længere tid, giver både solcellepanelet og håndsvinget mulighed for at tilføre batteriet ny energi uden adgang til elnettet.

Samtidig kan USB-A-udgangen bruges til en begrænset nødopladning af mobiltelefonen, hvilket gør SCR-2005 til en praktisk del af både hjemmeberedskabet og campingudstyret.

Bestil Denver SCR-2005 nødradio hos Sikshop

Vær bedre forberedt på strømafbrydelser og situationer uden adgang til almindelig strøm.

Bestil Denver SCR-2005 nødradio med håndsving, solcellepanel, 2000 mAh batteri og LED-lygte hos Sikshop – en kompakt beredskabsradio til hjemmet, bilen, campingturen og outdoor-udstyret.

Supplerer dit køb med:

Totalbeløb (0): 0

Se komplette oplysninger lock
  • Beskrivelse
  • Specifikationer
  • Q&A
  • Anmeldelser
Egenskab Detaljer

Batterikapacitet

2000 mAh

Batteritype

Lithium-ion

Opladningsmetoder

USB-C, håndsving, solpanel

Solpanel

0,3 W (40–50 timers opladning)

Håndsving-opladning

10 min = 44 min radio

Radio

AM/FM

Lys

LED-lommelygte 0,5 W

Højttaler

2 W

Batteriindikator

Ja

Farve

Rød

EAN

5706751082122